Gradient lila

Educație și mentorat în 2025: 1.000 de ore alături de elevi și studenți

21 ian. 2026

De la liceu la studii masterale, implicarea .msg România în educația viitoarei generații de programatori din România urmează o strategie clară și o viziune pe termen lung: suntem aici pentru a da înapoi comunității ce ne-a sprijin dezvoltarea în ultimii 15 ani.

Indiferent că vorbim despre predare într-un semestru complet, despre practică de vară sau despre mentorat în IT pentru liceeni, cele peste 1.000 de ore dedicate educației pe care le-am avut în 2025 ne ajută să aducem mai aproape de elevi și studenți felul în care se lucrează „în viața reală” cu proiecte, instrumente, echipe, feedback și învățare aplicată.

Prezență cu know-how aplicat în aulele universitare

Sunt, deja, ani buni de când membri echipei .msg Romania din Cluj susțin seminarii și workshop-uri în facultățile din Cluj-Napoca. Aceștia aduc la catedră experiența practică pe care o au pe proiecte complexe, cu tehnologii variate, pentru companii de top din Automotive, Insurance sau Banking. În plus, parte dintre ei susțin cursurile pentru linia germană de studii, ceea ce e un aport extraordinar pentru studenți.

Ștefan Bartha și Diana Horincar au predat „Sisteme de Operare” în cadrul specializării Matematică și Informatică, iar Edith Karda a predat „Arhitectura aplicațiilor Cloud” la master, linia germană. Sunt câteva exemple despre modul în care gândim parteneriatul dintre companie și universități,  în care investim conținut de calitate, rigoare și experiență practică, adaptate curriculei școlare dar și cerințelor pieței muncii.

Practicile de vară: Training în format intensiv, on-site

Pentru cei mai mulți studenți, primul contact cu industria și o viitoare carieră în IT se întâmplă în timpul practicii. În 2025, am construit o experiență de învățare intensivă, cu un format clar și track-uri tehnice actuale. Au fost 4 programe de practică, focusate pe tehnologii diferite, de la .NET training (.NET + React), Python training (Python + React), Cloud training (Azure, Terraform, Helm, Docker) la Java training (Java + Angular).

Peste 60 de colegi din diferite departamente au fost implicați în proces astfel încât cele 5 săptămâni de curs on-site să fie un succes. Și a fost! Dincolo de cunoștințele transmise, am descoperit talente pe care am decis să le păstrăm în echipă: 18 dintre studenții practicanți ne-au devenit colegi, iar, pentru noi, acesta este unul dintre cele mai puternice semnale că un program educațional bine construit poate deveni o punte reală între facultate și carieră.

Vara ne-a adus și o sesiune extinsă de mentorat în Tabăra Kiss Elemér, o tabără creativă de programare organizată pe echipe, dedicată studenților Universității Sapientia din Târgu Mureș.

Fusion Talks: conversații relevante între liderii .msg și studenți

O companie în IT este despre tehnologie, dar nu numai. Fusion Talks este cel mai nou program pe care l-am lansat pentru studenții de la specializări precum business, management, marketing, etc. având ca temă principală inovația în afaceri. Alături de studenții de la FSEGA din cadrul Univ. Babeș-Bolyai din Cluj, educăm spiritul antreprenorial și definim direcțiile strategice pentru care trebuie să fie pregătiți studenții la absolvire, indiferent dacă vor lucra într-o companie precum .msg România sau vor alege să pornească propria afacere.

Seria Fusion Talks conține 5 întâlniri, fiecare condusă de un lider din companiei, fiecare dintre ei cu peste un deceniu experiență în management.

Inițiativele educaționale pentru liceeni

Încrederea, curiozitatea și disciplina învățării continue pe care domeniul tech o cere se dezvoltă cel mai bine în liceu așa că, și în 2025, am investit timp și resurse pentru a fi prezenți alături de liceenii pasionați de IT.

În jurul proiectului WizzTech, ne-am redescoperit pasiunea pentru robotică alături de  echipa de liceeni de la Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara. Pe ei îi susținem nu doar cu fondurile necesare pentru a participa la competiții, ci și cu ore de mentorat și workshop-uri aplicate pe diferite tehnologii ce îi ajută să-și dezvolte robotul.  Nu uităm de cea mai valoroasă lecție pe care o pot aplica într-o viitoare carieră: munca în echipă.

Descoperă-ți pasiunea în IT: mentorat și rezultate pe podium

La ediția Descoperă-ți pasiunea în IT 2025, ne-am făcut curaj și am extins numărul de ore dedicate liceenilor, preluând două echipe și două proiecte.  I-am ajutat să învețe cum să dezvolte de la zero o aplicație iar zecile de ore dedicate și-au arătat roadele cu un premiu I în cadrul competiției, pentru Airsy, produsul pe care sperăm să-l vedem dezvoltat pe viitor de liceeni și un premiu special pentru echipa Travel Master.

Turul liceelor cu UTCN: 250+ liceeni din 5 orașe

Dacă pentru liceenii care trăiesc în centre universitare este ușor să aibă acces la proiecte și oameni care lucrează efectiv în IT, cei din orașe mai mici  trebuie să se limiteze la informațiile pe care le găsesc în mediul online. Așa că, anul trecut, am continuat  „munca de teren” alături de UTCN, vizitând licee cu profil de matematică-informatică din Cluj, dar și Satu Mare, Baia Mare, Dej, Beclean.  

Am descoperit tineri foarte pasionați de tech cărora le-am putut oferi răspunsuri clare despre ce înseamnă o carieră în domeniu, dincolo de mituri. Pentru ei, e important să înțeleagă ce așteptări să-și seteze înainte de a face pasul și a investi ani buni în facultate.

Ce ducem mai departe în 2026

Privind în urmă, 2025 ne-a confirmat că impactul real în comunitate vine din combinația dintre continuitate  și parteneriate solide.  În 2026, continuăm să investim atât în programe universitare, cât și în activități pentru liceeni, pentru că formarea competențelor digitale și orientarea în carieră sunt procese care cresc în timp, prin oameni și experiențe repetate.

Dacă ești student și vrei să afli mai multe despre programele noastre de practică, urmărește noutățile pe care le anunțăm atât pe site, cât și pe canalul nostru de Discord, aici https://discord.gg/zgyeh8MBeZ